Kilo filo

20. sajandi filosoofia eksam võttis mult viimase kahe-kolme nädala jooksul piisavalt aega, et mõtlemine taas tööle saada. Kui ikka peab rohkem kui sajandijagu mõtlejate lihtsaid ja keerulisi tekste endale arusaadavaks tegema, seostama üksteise ning praeguse ajaga ja kõik selle ka meelde jätma, siis ep’ ole lihtne!

Normaalse eksamiks õppimise faasi läbisin samuti – vaikne algus, hullumeelne lugemine, kriis, kus kõik segamini kui puder ja kapsad, selginemine, üleüldine mõistmine, et ikka mitte millestki ei saa aru, aga aimdus on ja lõpuks see rahu, et ah, milleks rahmeldada, enam nagunii ei tee miskit enda heaks.

Siis tuleb see hetk, kus marsid enesekindlalt ruumi, õppejõud valib su neljkümnest loetud artiklist kaks välja ning siis sa vahid neid, tühi paber ees. Vaatad ja mõtled, et näe, tead ju küll Habermasi ja tema filosoofiat peajoontes ning Danto kunstiteooria kohta oled ju ka lugenud, aga mis meelde ei tule, on seotud asjalik tekst. Istud pool tunnikest, kuulad venekeelset esitust Gadamerist ja G(H)egelist, saad isegi miskit aru ja tahad vahele hõigata. Seejärel teatad õppejõule, et näe, ei tule praegu mitte midagi meelde. Saad uued, seekord neli, artiklit. Vaatad rõõmuga, et Nochlinit, Žižekit, Foucault’i autoriteemat ja Unduski meenutusi Derridast ikka tead, kirjutad nii, kuis sõrm järgi jõuab. Pastakaski saab vahepeal tühjaks. Paned mõned väärt seosed teatrigagi juurde.

Järgmisena laseb õppejõud kaarte valida, mille alusel määrab vastatavad punktid  – 3. ja 16. Esimene neist on Gadamer, tõde ja meetod, Heideggeri kunstikäsitlus, nipet-näpet mujaltki. Oskad küll! Teine on utopism, globaliseerumine, kapitalismi probleemid ning selle ning individualismi kultuuriga seotud erinevused. No natuke oskad. Samal ajal vastavad teised, kelle käest umbes-täpselt samu asju küsitakse. Paned siis üht-teist kõrva taha ja vastad hiljem teiste lünki ka. Kõige lõpuks, kui küsimusele, et mis hinnet sa saada tahaksid (väga head), küsitakse veel Kuhni kohta, et mis tema ka teadusele ja filosoofiale andis. Lõpetuseks kenaks punktis verifitseerimise ja falsifikatsiooni mõisted. No ja naksti! B käes.

Nüüd võib alata kerge puhkus mõne erandiga.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: