Küüditamise aastapäeva mälestamine Pärnus, 25.03.2013

Täna on 25. märts. Lisaks paastumaarjapäevale on täna ka küüdistamise aastapäev. Seda päeva ja tollaseid juhtumisi mälestati täna mitmes Eesti linnas küünalde süütamisega. Nii ka Pärnus.

Jõudsin Martensi väljakule, kus jutu järgi mõni tuhat küünalt ajavahemikus 18-21 põlema süüdati, mõned minutid pärast üheksat. Mulle avanes järgmine vaatepilt:

25032013_Pärnu

25. märtsi õhtu, pärast kella üheksat, Martensi väljak Pärnus. Küüdistamise küünalde koristamine. Foto: Merli Antsmaa

Alguses mõtlesin, et küünlaid on vähem. Siis nägin labidaid, mis neid põlevaid küünlaid kokku kuhjas. Tuli ka väike traktor. Küünlad tõsteti kokku ja lükati prügikasti või autokasti… ja minema. Minul tekkis kohe paralleel reaalse küüdistamisega need mitukümmend aastat tagasi. Küünal ju sümboliseerib inimest, kes viidi Siberisse…

Meiega koos väljakul olid veel mõned pealtvaatajad, kes mulle rääkisid, et küsimise peale, miks küünlaid juba ära koristatakse, tuli vastus: “Aktsioon kestab kella kuuest üheksani.” ja et “Meil on käsk.”

Jah, olen nõus, et sündmused kestavadki teatud aja (nt avalikud üritused linnas, milleks on vaja linna luba). Küll aga võiks mõnede sündmuste puhul see aeg olla pikem – mälestusõhtu ei ole lihtsalt ühekordne aktsioon. Mälestamine võtab aega. See, kui minut pärast sündmuse/aktsiooni lõppu lükatakse kokku tähenduslikud märgid meie ajaloost – millise sõnumi annab see nendele, kes tulid mälestama? Nendele inimestele, kes on tulnud kaugemalt – näiteks mul olid kaasas külalised välismaalt, kellega varem oli juttu küüdistamisest ja selle põhjustest-tagajärgedest…

Need on minu tagashoidlikud mõtted, mis seda vaadates tekkisid. Nägin hiljem teiste kaameratest, et Martensi väljak oli tõesti väga kaunis – 2000 küünalt! Paneksin südamele, et edaspidi võiks selliste tegevuste puhul pisut rohkem mõelda. Mõne koristaja öötundide palk ei ole sellisel juhul suur number, et paar tundi oodata.

Hiljem lisatud: Sotsiaalmeedia kaudu sain ühe ametliku vastuse ka Pärnu Linnavalitsuselt: “Tere! Lugesin teie postitust küüditatute mälestustseroonia järgse koristuse kohta Martensi väljakul. Tean öelda, et sündmuse korraldaja on IRL ning tavapäraselt on ka sündmuse järgne koristus korraldaja vastutada. See tähendab, et vastav teenus tellitakse. Iseasi- millal ja kuidas. Kohe kindlasti ei ole tegemist linnavalitsuse “mustade meestega”. Meie majas sellist laadi koristajaid tööl ei ole ja koristusteenust linnavalitsus ei osuta. Palun, et annaksite selle info ka postituse kommenteerijatele edasi.” Maria Murakas, Pärnu LV avalike suhete nõunik

Ja ise vastasin nii: “Tänan vastuse eest! Kirjutasin oma mõtted ka blogisse: https://stseen13.wordpress.com/2013/03/25/kuudistamise-aastapaeva-malestamine-parnus-25-03-2013/. Minu jaoks on oluline küsimus, miks koristamisega ei oodatud paar tundi? Minu jaoks EI OLE oluline, kes tellis, kes korraldas ja missugune poliitiline taust sellel VÕIB-OLLA on.

Veel hiljem: Tahaksin märkida, et kindlasti ei maksa kive pilduda ka töömeeste vastu, kes küünlaid koristasid. Ma ei tahtnud foto ja kirjatükiga neid süüpukki panna. Küsimus on milleski muus (vt ülemist lõiku). Paar töömeest tõid pealtvaatajate palvel mõned suuremad küünlad kuhjast tagasi, need süüdati ja jäeti üksikuna väljakule põlema.

Järgmisel hommikul: Panen siia ka mõned artiklid-kajastused meediast.
Galerii Martensi väljakust küünalde süütamise ajal
Presidendi kommentaar toimunule
Abilinnapea Meelis Kuke kommentaar
Lugu töödejuhatajast EPLis

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: